Търсене в този блог

Зърнов молец


Разред Люспестокрили - Lepidoptera
Сем. Теснокрили (Несъщински) молци - Gelechiidae

Зърнов молец - Sitotroga cerealella Oliv. 
Той е разпространен повсеместно, в цялата страна. Напада зърната на ечемика, царевицата, пшеницата, ръжта и по-малко на овеса, ориза, соргото и някои други култури. Вреди предимно в складове и в стопански дворове, където се съхранява зърно на открито, но може да напада и зърнените култури на полето.



Пеперудата е дребен теснокрил молец. При размах крилата достигат 15-17 mm. Предните крила са охрени до сламеножълти, с малки кафяви точки и ивици. Задните са по-светли с дълги ресни.


  
Яйцето е белезникаво, удължено, оребрено, с бутилковидна форма, дълго 0,5 mm.
  


Гъсеницата е млечнобяла до сламеножълта, с кафява глава и недоразвити крака. На дължина достига 7-8 mm. 




  


Какавидата е жълто-кафява, дълга 6-7 mm.


 


Зърновият молец развива 2-4 поколения годишно. Зимува основно, като гъсеница, в повредените зърна. През Април гъсениците какавидират в мястото на повреда. Пеперудите при имагинирането са полово зрели и не се нуждаят от допълнително хранене. Те копулират и женските започват да снасят.

Яйцата се полагат поединично, в браздичката на зърното или близо до нея. Рядко се снасят групово (от 3 до 30). Пеперудите живеят два-три месеца и през този период снасят от 80 до 400 яйца. Най-интензивно е снасянето през първите 2-3 седмици. 
Яйчният стадий продължава от 4 до 28 дни.  
След излюпването младите гъсеници се движат по зърната, докато намерят подходящо място и се вгризват във вътрешността им. Там изгризват галерийка, която обитават и постепенно разширяват. В зърната на пшеницата, ечемика и ръжта, се развива по една, а в зърната на царевицата може да живеят по няколко гъсеници. Нападат се предимно зърна с влажност 15-16%. 
Продължителността на ларвния стадий при 20-260С е около 42 дни. След завършване на развитието си, гъсеницата прогризва овален отвор в зърното, без да засяга обвивката. Тя прекарва известен предкакавиден период и след това какавидира вътре в зърното. През лятото какавидният стадий продължава 7-10, а през есента до 14-15 дни. 
Пеперудата отмества обвивката на отвора, приготвен от гъсеницата и излиза от зърното. Отворът е кръгъл и се вижда ясно. 

 


Жизненият цикъл, в зависимост от температурата и влажността на въздуха, продължава от 28 до 113 дни. Неприятелят е чувствителен към ниски и високи температури. При температура под 100С, той загива в продължение само на две денонощия. При загряване на зърното до 600С, яйцата загиват за 5 min, а гъсениците за 60-90 min. 
Зърновият молец не може да зимува на полето. Там той се пренася с посевния материал и напада главно царевицата и ечемика. При липса на такива гостоприемници поврежда ръжта и по-рядко овеса. Пеперудите снасят яйцата си по плевите и класчетата във фаза наливане на зърното. При прибиране на реколтата и вършитбата гъсениците не загиват, а заедно със зърната се внасят в складовете, където се доразвиват. 
Зърновият молец се развъжда в биолаборатории, за производство на яйца, които се използват за гостоприемник на различни видове яйчни паразити, от род Thrichogramma.


Борбата с пеперудите (молците) по складираните продукти и материали е разгледана в отделен файл.


В домашна обстановка борбата се провежда най-вече чрез поддържане на добра хигиена, физико-механични методи и репелентни вещества – навременно почистване; недопускане на заразени продукти и материали; загряване на пряка слънчева светлина през лятото и изстудяване на отрицателни температури през зимата; използване на орехова шума, лавандула, нафталин или други репеленти. 
До химични средства да се прибягва само в краен случай. Използват се готови аерозолни препарати (флакони), за летящи или пълзящи насекоми, продавани в хуманитарните аптеки. С тях се обработват само нехранителните продукти и материали или празните шкафове и помещения, като се спазват всички мерки за безопасност.

Няма коментари:

Публикуване на коментар