Търсене в този блог

Лозов стъблен пробивач


Раздер Твърдокрили - Coleoptera
Сем. Bostrychidae


Лозов стъблен пробивач - Amphicerus (Schistocerus) bimaculatus Olivier.
Среща се в ниска плътност главно в някои южни райони на страната, но е намиран и в Северна България – в района на Плевен, Силистра и другаде. Понякога се намножава по-масово и прави значителни повреди, особено в лозя и по асми, където не се води редовна борба с неприятелите. Вреди основно по лозата. Има установени предпочитания към сортовете Транмиер и Ркацители. 

Възрастното насекомо е черно, с удължено цилиндрично тяло. Елитрите са със специфична микросклуптура и туфички от златисто-кафяви космици. В задния си край се спускат косо надолу и имат два роговидни израстъка, които са по-големи при мъжките. Отдолу тялото е със сиви космици. Преднегръдният щит е изпъкнал и има две големи светли петна с тъмен център в задния край. Главата е заострена, насочена надолу. Антените са с удължена главичка от три сегмента. Дължината на тялото е 6-8 mm. 




Яйцето е мръснобяло, овално, гладко. 



  


Ларвата е мръснобяла до жълтеникава, червеобразна, с малка кафява глава и три двойки гръдни крака. Тялото е дъговидно извито. Гръдните сегменти са по-силно развити. На дължина достига 8-12 mm. 
  




Какавидата е свободна, мръснобяла, преди имагинирането на бръмбарите потъмнява. На дължина е 6-8 mm.  


Лозовият стъблен пробивач развива едно поколение годишно. Зимува като възрастно насекомо в повредените стъбла, кордони, рамена и зрели пръчки на лозата. Може да бъде открит и в оставените след резитбата пръчки в страни от лозята. Видът не е проучен добре и има вероятност да зимува и като ларва, която да какавидира през пролетта.
Бръмбарите напускат повредените пръчки през кръгъл ясно забележим отвор. Женските снасят от Май до Септември от 2 до 6 яйца под кората на леторастите и другите вдървесинени части, така че ларви се срещат през целия вегетационен период. 
Възрастното и ларвата изгризват в дървесината ходове с дължина 5-8 cm, а понякога и повече. Предпочита едно и двугодишната дървесина. Нападнатите части се развиват слабо и често загиват.






Борба.
Обикновено не се провежда особено ако след резитбата остатъците ежегодно се изнасят и изгарят. Ако се наложи може да се използват контактни инсектициди от всички групи срещу възрастните, преди яйцеснасянето, като се прилагат най-високите им регистрирани дози. Няма регистрирани препарати и ПИВ.

Няма коментари:

Публикуване на коментар