Търсене в този блог

Лозови хоботници


Разред Твърдокрили - Coleoptera
Надсем. Хоботни бръмбари – Curculionoidea 
Сем. Curculionidae


Турски лозов хоботник - Otiorrhynchus turca Bohem. 
У нас се среща предимно в южните райони на страната. Вреди основно по лозата, но напада още овощни, горски и др. видове растения. 

Възрастното насекомо е землисточерно, с удължено-овално тяло. Гръдният щит е по-тесен от основата на елитрите, изпъкнал и покрит с жълтеникави люспици. Елитрите са изпъкнали, надлъжно набраздени, с множество жълтеникави петна. Втората двойка крила са закърнели. Хоботът е къс и широк, с надлъжна бразда от горната страна. Дължината на тялото е 9-13 mm.  


Яйцето е овално, бледожълто, слабо сплеснато, с диаметър 0,5-0,6 mm.   


Ларвата е бледожълта, сегментирана, червеобразна, без крака, с кафява глава и дъговидно извито тяло, дълго 9-12 mm. 


Какавидата е белезникава, дълга около 10 mm.  


Турският лозов хоботник развива едно поколение годишно. Зимува като ларва от различна възраст и като възрастно насекомо в почвата. Презимувалите възрастни започват да напускат почвата и да се заселват по лозовите растения още през първата половина на Април. През деня се укриват под буци пръст,

в пукнатини на почвата, под растителните остатъци и другаде, а през нощта се хранят като изгризват пъпките на лозата, с което силно намаляват добивите. Повредените пъпки изглеждат като отрязани с трион. Един бръмбар поврежда от 8 до 12 пъпки.  
По-късно скелетират листата и нагризват кората на леторастите. 
След хранене в продължение на около 2 месеца, женските започват да снасят яйца без оплождане -  размножаването е партеногенетично. Яйценосният период започва в края на Май - началото на Юни и продължава до Септември. Яйцата се снасят поединичном по повърхността или плитко в почвата, около лозовите растения. Един бръмбар снася от 500 до 2000 яйца. За развитието на зародиша в яйцето е необходима 95-100% относителна влажност на въздуха. При по-ниска влажност яйцата масово загиват. Развитието на ембриона протича при температурен диапазон 7-300С и варира от 7 до 12 дни. 
Младите ларви отначало се хранят с мъртва ограничена материя, а по-късно - с корените на лозата. Те изяждат напълно младите коренчета, а по-дебелите нагризват повърхностно. Най-опасни са за лозичките в лозовите вкоренилища и за младите лозички, засадени на постоянно място. В зависимост от времето на снасяне на яйцата и температурата, развитието на ларвата продължава от 3 до 10 месеца. Ларвите също изискват висока влажност на почвата и масово загиват при засушаване. След завършване на развитието си, те какавидират в землеста камера, на дълбочина 10-15 cm. Основната част от тях зимуват и какавидира през Април и Май на следващата година. Какавидният стадий продължава 15-20 дни. Бръмбарите, имагинирали през пролетта се появяват и започват да вредят през Юни. Те се срещат до Октомври и дотогава снасят яйца. Годишният цикъл на неприятеля няма стого фиксирани граници, затова ларви и възрастни могат да се открият през цялата година.
Турският лозов хоботник се развива най-добре в структурни, хумусно-карбонатни и черноземни почви, а в безструктурни, силно сбити и песъчливи почви развитието му се затруднява.
Борба.
Обикновено не се води. При по-висока плътност и установяване на повредени пъпки рано напролет, може да се проведе третиране (срещу възрастните насекоми), с контактни органофосфорни, карбаматни, неоникотинови и др. препарати. Да се използва най-високата регистрирана доза. Няма официално одобрени препарати и ПИВ. Тъй като възрастните са активни през нощта присъствието им в лозята може да се установи чрез почвени капани, поставени във вътрередовите пространства.
При създаване на нови лозя трябва да се направят почвени разкопки за да се определи плътността на ларвите. При появче от 1 ларва на m2 може да се внесат гранулирани инсектициди. 




Малък лозов хоботник - Otiorrhynchus sulcatus F. 
Разпространен е повсеместно. В лозарските райони на Черноморското крайбрежие превишава по численост турския лозов хоботник. Типичен полифаг с над 150 хранителни гостоприемника. У нас вреди най-вече по лозата, но напада още ягода, млади овощни дръвчета, люцерна, арония, много украсни растения от родовете Taxus, Rhododendron, Euonymus и др. 

Възрастното насекомо е с удължено-овално тяло, с изпъкнала гръбна страна и дължина 8-10 mm. Оцветено е землистосиво - гръбната страна е почти черна, а коремната - сива. На елитрите има 10 надлъжни бразди, между които са наредени дребни точки в редове. Наличието на жълти люспички му създава пъстър вид. На бедрата, на първата двойка крака, има по един шип, насочен напред, а на останалите двойки крака - насочен назад. Вторият чифт крила са редуцирани.   


Яйцата са овални, с диаметърът около 0,6 mm. Отначало са белезникади до светложълти, а по-късно покафеняват. 




  
Ларвите са белезникави, червеобразни, без крака, с кафява глава и дъговидно извито тяло. На дължината достигат 8-12 mm. 


Какавидата е матовобяла, с два шипа на последния коремен сегмент. Дълга е 8-10 mm.  


Малкият лозов хоботник развива едно поколение за една или две години. Зимува като ларва и като възрастно насекомо в почвата. Бръмбарите живеят 17-23 месеца. Размножаването е предимно партеногенетично (мъжките се срещат рядко). Презимувалите възрастни се появяват през Април и отначало се хранят 

с пъпките, а по-късно с листата и леторастите, като ги нагризват странично. Храненето продължава 45-125 дни. Бръмбарите са активни предимно през нощта и много рядко излизат денем в облачно време или се придвижват криейки се под растенията.  


Яйценосният период е продължителен - от втората половина на Май до Септември. Яйцата се снасят по повърхността и плитко в почвата около лозите и останалите хранителни растения. Една женска снася до 500-600 яйца. Яйчният стадий продължава около 20 дни. 
Излюпените ларви първоначално се хранят с мъртва органична материя, а по-късно с младите и старите корени на лозата и други растения. При висока плътност могат да предизвикат забавяне в растежа и дори загиване на младите лозички и други нападнати растения. Повредените корени лесно се нападат от гъбни фитопатогени. 
Ларвите, които се излюпват през Юли-Август презимуват и продължават да се развиват следващата пролет до Май-Юни, след което какавидират в в почвени камери. (В северните страни на Европа ларвата се развива в продължение на две години.) Възрастните насекоми се появяват през Юни и Юли, хранят се допълнително и снасят яйца до Септември. Бръмбарите зимуват и на следващата година продължават да снасят яйца.
Борба.
Извежда се както срещу турския лозов хоботник.

Няма коментари:

Публикуване на коментар