Търсене в този блог

Касисова педомерка


Разред - Lepidoptera
Сем. Педомерки - Geometridae


Касисова педомерка - Abraxas grossulariata L.
Разпространена е в цялата страна. Напада предимно растения от род Ribes. Гъсеницата е намирана и по костилковите овощни култури, махалебката и песъкинята.

Възрастното насекомо е пеперуда с жълтеникаво-бели крила, изпъстрени с редки тъмнокафяви до черни петна. Напречно на предните крила преминава извита жълта ивица, оградена от петна. Тялото е жълто-кафяво. При разперени крила достига 35-43 mm.




Яйцата са жълти, удължено-овално, дълги около 1 mm.   


Гъсеницата отгоре е сиво-белезникава, с редове от черни четириъгълни петна, разположени във вид на прекъсващи се ивици. Главата, гръдния щит и гръдните крака са черни. На дължина достига 30-40 mm.


  
Какавидата е тъмночервеникава до черна, с напречни жълти пръстени.  


Касисовата педомерка развива едно поколение годишно. Зимува като недоизхранена гъсеница от пета възраст под растителните остатъци, бучки пръст, камъни и др. Напролет, обикновено през Април, гъсениците напускат зимните си убежища и започват да се хранят с пъпките и формиращите се листа. До края на цъфтежа те завършват развитието си. Какавидират през Юни, в местата на повредата. Какавидният стадий продължава 15-20 дни.
Пеперудите се появяват през втората половина на Юни и летят до Август. Летежът съвпада с формирането и узряването на плодовете. Пеперудите са активни нощем и при изгрев слънце. Женските снасят яйцата си на неголеми групи (по 10-15), по долната страна на листата. Средната плодовитост е 200-300 яйца. Ембрионалното развитие е от 12 до 20 дни. 
Младите гъсеници са зеленикави и се хранят по листата, като правят едва забележими отвори. При стръскване се спускат по копринена нишка и се укриват под растителните остатъци. Преди настъпване на листопада гъсениците се омотават с паяжинни нишки и падат на земята, заедно с окапващите листа, където презимуват.
Борба.
Унищожаването на окапалите листа силно намалява плътността на зимуващите гъсеници. 
Химична борба може да се проведе преди и веднага след цъфтежа с контактни инсектициди от всички групи - органофосфорни, карбаматни, пиретроидни и др. Няма официално регистрирани ПИВ и препарати.

Няма коментари:

Публикуване на коментар