Търсене в този блог

Тютюнев и Хлебен бръмбар


Разред Твърдокрили - Coleoptera
Сем. Точилари - Anobiidae


Тютюнев бръмбар - Lasioderma serricorne Fabr. 
Разпространен е широко във всички страни, производителки на тютюн и особено в страните с тропичен и субтропичен климат. В България се среща в складовете за манипулиране на суровите тютюни, за производство на цигари и други тютюневи изделия, а така също в складовете за сушени плодове и зеленчуци, семена и в други затворени помещения. 
Основните повреди причинява ларвата, която прогризва ходове в нарязаните и необработени тютюни, като нагризва листата, наредени едно върху друго във вид на кръгли отвори. Подобни отвори прогризва и възрастното, в обвивката на цигарите, като ги прави негодни за пушене. Освен тютюна, ларвата поврежда сушените плодове и зеленчуците, мливните продукти, тестените произведения, подправките (индийско орехче, черен пипер, канела и др.), складираните семена и други продукти и материали.



Възрастното насекомо има продълговато кафяво-червено тяло, покрито със сребристокафяви космици. Дължината му е 3-3,5 mm. Елитрите са гладки – без точкуване. Главата е втикната в преднегръда, а антените са 12-членни, назъбени и с триъгълна форма. Основните 3 членчета са по-малки от останалите. 




Яйцето е продълговато, бяло, с блясък, дълго 0,5 mm.   


Ларвата е мръснобяла, жълтеникава до бледорозова, дъговидно извита, почти цилиндрична, с кафява глава и три двойки гръдни крака. По тялото има многобройни светли власинки. На дължина достига 4-5 mm. 


Какавидата е светлокафява, дълга 3-4 mm.   
  
  
 


Тютюневият бръмбар в България развива 3 поколения годишно и зимува като ларва от различни възрасти, в местата на повредата. По-младите ларви обикновено загиват през зимата или рано напролет, тъй като са чувствителни към ниски температури. В отоплени складове тютюневият бръмбар се развива целогодишно. При повишаване на температурата над 10-120С, недоразвитите ларви се развиват напълно и какавидират, в специална камерка, по нагънатите части на кутиите с цигари и пури, вътре в повредения тютюн, по главната жилка на суровите тютюневи листа и на други защитени места. Какавидният стадий продължава 5-10 дни. 
Бръмбарите имагинират полово зрели. Те престояват в камерката 3-7 дни, за да укрепнат, след което излизат, копулират и скоро след това започват да снасят яйца, по поврежданите продукти (нарязания тютюн, край жилките на пресните тютюневи листа, в готовите цигари и на други места). Яйценосният период продължава 9-20 дни, а целият живот на бръмбарите - до 28 дни. Един бръмбар снася от 20 до 200 яйца. Яйчният стадий продължава от 8 до 12 дни. При температура 20-250С, ларвният стадий продължава средно 40 дни, а развитието на презимувалите ларви до 180-200 дни. Изхранените ларви какавидират в рехаво пашкулче. 


Хлебен бръмбар – Anobium (Stegobium) paniceum L.
У нас е разпространен повсеместно. Обитава предимно складове (за зърнени храни, зеленчукови семена, готови тестени, шоколадови и захарни изделия), мелници, магазини, архиви, жилища и др. Вреди по складираните тестени произведения, сушени билки, тютюн, сушени зеленчуци и подправки, семена, ентомологични сбирки и др. 

Възрастното прилича много на тютюневия бръмбар, но се различава по елитрите, точкуваните в редове.
 
  
Възрастното насекомо има продълговато червено-кафяво тяло, покрито с гъсти космици. На дължина варира от 1,7 до 3,5 mm. Главата е малка, втикната в преднегръда, който е по-широк, отколкото дълъг. Елитрите са точкувани в редове и покриват добре пигидиума (последното сегментче). При имагинирането бръмбарите са по-светли, сивкави и елитрите не покриват пигидиума.


Яйцето е бяло, продълговато-овално, дълго 0,3-0,4 mm.   


Ларвата е дъговидно извита, бяла до жълтеникава, с кафява глава и къси стърчащи власинки, разположени в снопчета. Има три двойки гръдни крака. На дължина достига 4-5,5 mm. 


Какавидата е мръсно бяла до жълтеникава, дълга 2-3 mm.  


Хлебният бръмбар е топлолюбиво насекомо и в отоплени помещения развива до 5 поколения годишно. Възрастните насекоми не се хранят, а живеят за сметка на натрупаните мастни запаси. Активни са (летят) привечер и през нощта. Женските живеят и снасят от 2-3 седмици до 1 месец. Една женска снася средно 60 яйца, поединично или на купчинки. В зависимост от температурата ембрионалното развитие може да продължи от 8-10 дни (при 24-280С) до 4 месеца (при 4-50С). 
Излюпените ларви могат да живеят без храна до 8 денонощия, след което умират от глад. При наличие на храна ларвите се вгризват в нея, като първоначалните отвори са много малки и могат да се открият само с много силна лупа. При нарастване на ларвите отворите стават по-широки и дълги, изпълват се с огризки и екскременти

 


Ларвите не са взискателни към влагата и се хранят дори при 6% влажност. След изхранването си ларвите се придвижват към повърхността на хранителния субстрат където под самата повърхност си приготвят какавидна камерка. При ниска плътност новоимагиниралите възрастни насекоми не напускат хранителния субстрат и откриването им е много трудно.
Слабо заразените храни не трябва да се използват за храна на хората, а силно заразените – дори и на животните!


Борбата със складовите неприятели е разгледана в отделен файл.


В домашна обстановка борбата се провежда най-вече чрез поддържане на добра хигиена, физико-механични методи и репелентни вещества – навременно почистване; недопускане на заразени продукти и материали; загряване на пряка слънчева светлина, през лятото и изстудяване на отрицателни температури, през зимата; използване на орехова шума, лавандула, нафталин или други репеленти. До химични средства да се прибягва само в краен случай. Използват се готови аерозолни препарати (флакони), за летящи или пълзящи насекоми, продавани в хуманитарните аптеки. С тях се обработват само нехранителните продукти и материали или празните шкафове и помещения като се спазват всички мерки за безопасност.





 

Няма коментари:

Публикуване на коментар