Търсене в този блог

Пъстър брашнян молец


Разред Люспестокрили - Lepidoptera
Сем. Огневки - Pyralidae


Пъстър брашнен молец – Pyralis farinalis L. 
У нас се среща повсеместно, но в по-ниска плътност. Обитава силози, мелници, фурни, хлебозаводи, комбинати за преработка на зеленчуци и плодове, заводи за комбинирани храни, пивоварни заводи, складове за фураж, жилища и др. Поврежда зърното на пшеница, царевица, ориз, триците, брашното, тестените произведения, складираните фуражи и др.

Пеперудата при разперени крила достига 15-28 mm. Предните крила са светло- до тъмнокафяви, а връхната им част е с червено-кафяв оттенък. През крилата напречно минават 3 широки ивици, средната от които е светла. Тя е окантована от 2 светложълти или белезникави линии. Задните крила са тъмносиви с кафяв оттенък. Напречните ивици са белезникави, доближаващи се една към друга в долния край на крилото. 
Яйцето е белезникаво, овално, с диаметър 0,6 mm.   


Гъсеницата е мръсно бяла. Главата, преднегръдния и аналния щит са кафяви. На дължина достига 18-20 mm. 




Какавидата е кафява, дълга 9-12 mm.  


Пъстрият брашнен молец развива от 3 до 5 поколения годишно. Зимува като гъсеница. Напролет какавидира и пеперудите летят през пролетта и лятото. Те са нощни насекоми. Женските снасят яйцата си на купчинки. Ембрионалното развитие в зависимост от температурата продължава няколко дни. 
Излюпените гъсеници вредят като нагризват складираните продукти. Живеят в многочислени групи, разположени в канали, образувани от брашно и огризки от зърната, оплетени в паяжинни нишки, близо до повърхността на нападнатия продукт. Развитието на гъсениците през лятото продължава 40 - 50 дни, но при изхранване със сено се удължава до 1 година.
Една част от гъсениците какавидират в каналите, а друга част от тях напускат паяжинните гнезда и какавидират в бял пашкул, покрит с прах и растителни остатъци. Какавиди могат да се открият и по амбалажа и по стените на помещенията. Kакавидния стадий продължава около 2 седмици.
Развитието на едно поколение през лятото продължава 7-8 седмици, а през зимата от 6 до 8 месеца.


Борбата с пеперудите (молците) по складираните продукти и материали е разгледана в отделен файл.


В домашна обстановка борбата се провежда най-вече чрез поддържане на добра хигиена, физико-механични методи и репелентни вещества – навременно почистване; недопускане на заразени продукти и материали; загряване на пряка слънчева светлина през лятото и изстудяване на отрицателни температури през зимата; използване на орехова шума, лавандула, нафталин или други репеленти. 
До химични средства да се прибягва само в краен случай. Използват се готови аерозолни препарати (флакони), за летящи или пълзящи насекоми, продавани в хуманитарните аптеки. С тях се обработват само нехранителните продукти и материали или празните шкафове и помещения, като се спазват всички мерки за безопасност.

Няма коментари:

Публикуване на коментар